Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

 

Din nou, ca în fiecare an în preajma hramului Sfântului Apostol Andrei, Parohia Ortodoxă Română din Würzburg s-a putut bucura de vizita chiriarhului nostru, IPS Părinte Mitropolit Serafim.  În mijlocul parohiei noastre și a unui sobor alcătuit din 9 preoți, Înaltpreasfinția Sa a slujit vineri, 19 noiembrie, slujba Sfântului Maslu de  obște. 

Credincioșii prezenți au putut fi părtași unui moment mai puțin întâlnit în parohii și anume hirotesia întru duhovnic a unui tânăr preot, în persoana părintelui Ovidiu Bordieanu de la Parohia Ortodoxă Română din Heidenheim an der Brenz.
Încă de la începutul cuvântului său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa și-a manifestat bucuria reîntâlnirii credincioșilor din Würzburg, după care a adâncit câteva din înțelesurile ontologice ale Întrupării Domnului, pe Care ne pregătim să-L primim și noi în sufletele noastre prin post. În perioada de pregătire de dinainte de Crăciun, e necesar să ne asumăm postul, să înmulțim rugăciunea și să sporim milosteniile.
Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a mai evocat figura Cuviosului Gherontie de la Tismana, trecut la Domnul în 2018, prezentând un volum din scrierile acestui contemporan "nebun pentru Hristos".
În încheiere, Părintele Mitropolit a încurajat inițiativa părintelui protosinghel Ghelasie de a organiza, cu concursul câtorva membri ai Grupului "Tronos" al Patriarhiei Române, ateliere de inițiere în muzica psaltică cu tinerii interesați de arta sacră din parohiile din jurul Würzburgului. Deasemenea, Părintele Mitropolit a felicitat comunitatea și preotul pentru înfrumusețarea bisericii, subliniind importanța cultivării bunului gust în biserică.
La finalul slujbei, a fost organizată o colectă pentru copiii săraci din Moldova, program filantropic al Mitropoliei, pe care parohia din Würzburg l-a sprijinit mereu. La rândul său, preotul paroh a amintit și de acțiunile sociale ale parohiei, desfășurate cu ocazia sărbătorilor de Paști și Crăciun și la început de an școlar, când 200 de familii si 100 de copii din România beneficiază de susținerea materială a credincioșilor din Würzburg.

A consemnat Pr. Sebastian Suciu